Upravit stránku

Na veškeré námi nabízené produkty se vztahuje prohlášení o shodě, součástí každého balení jsou bezpečnostní listy. Každý výrobek je dále ještě opatřen piktogramy, které určují druh užití a stupeň ochrany.

Jediné decibely, které nemusíte tlumit, jsou DECIBELY LÁSKY !

Chrániče sluchu musí být zvoleny tak, aby odstranily riziko poškození sluchu hlukem nebo je snížily na minimum. Vybrané chrániče by měly snižovat hladinu hluku za chráničem sluchu (na bubínku) pod přípustnou akční hladinu danou národními legislativními předpisy, tj. pod 85 dB.

Výběru chráničů sluchu se má účastnit přímo zaměstnanec, neboť účinnost chráničů závisí především na tom, zda jsou správně a trvale používány. Proto je důležité vzít v úvahu i subjektivní hlediska, jako je pohodlí či obtěžování, protože právě to může snižovat dobu, po kterou jsou chrániče sluchu skutečně nošeny.

Existuje mnoho typů chráničů sluchu. Obecně je možné je rozdělit na pasivní a nepasivní chrániče sluchu.
 

PASIVNÍ – dle svého provedení pohlcují nebo odrážejí zvuk. Nemají žádný přídavný mechanismus. Jejich útlum se zvyšuje spolu se stoupajícím kmitočtem.

  • Mušlové (skládají se ze dvou mušlí, které bývají obvykle spojeny náhlavním páskem)

výplň zvukově pohlcujícím materiálem

okraje mušlí bývají polstrované, zpravidla použitím plastické pěny či kapaliny

náhlavní pás lze nosit na hlavě, za hlavou, pod bradou nebo za krkem

k dispozici ve 3 velikostech: malé, střední a velké

mušlové chrániče sluchu s náhlavním pásem v poloze na hlavě se nesmějí nosit s bezpečnostními přilbami

mušlové chrániče sluchu s pasem v poloze za krkem nebo pod bradou se smějí nosit s bezpečnostními přilbami

mušlové chrániče sluchu mohou být k bezpečnostním přilbám rovněž připojeny

 

  • Zátkové (vkládají se do zvukovodu či přes něj, aby jej utěsnily)

jsou zpravidla vyrobeny ze silikonu, gumy nebo plastu, některé jsou spojeny šňůrkou nebo páskem

zátkové chrániče na jedno použití jsou většinou vyrobeny z pěny nebo bavlněné vaty

uživatelsky tvarované zátkové chrániče sluchu jsou vyrobeny ze stlačitelných materiálů, které si uživatelé sami před vložením do svých zvukovodů vytvarují

 

  • Akustické přilby (pokrývají hlavu včetně brady)

omezují kostní vedení zvuku do vnitřního ucha
 

NEPASIVNÍ  - jsou v podstatě pasivní chrániče sluchu s doplňkovými funkcemi. Mohou obsahovat mechanické nebo elektronické součástky.

  • Chrániče sluchu s komunikačním zařízením (pro příjem informací či výstražných signálů, současně zajišťují požadovaný útlum hluku)
  • Chrániče sluchu s aktivním snižováním hluku ANR – Active Noise Reduction (jsou vybaveny elektronickými systémy navrženými tak, aby zajišťovaly další útlum hluku o nízkém kmitočtu (50÷500 Hz)
  • Chrániče sluchu s hladinou závislostí (poskytují různý útlum podle změn hladiny akustického tlaku. Jejich hlavním úkolem je ochrana před nebezpečím impulsního nebo přerušovaného hluku, zatímco během klidových intervalů umožňují komunikaci a slyšitelnost výstražných signálů.)
  • Chrániče sluchu s plochou frekvenční charakteristikou (poskytují stejný útlum zvuku v širokém frekvenčním rozsahu, nezkreslují zvuk a umožňují bezproblémovou komunikaci.)

 

Následující normy uvádějí požadované informace o výkonech jednotlivých chráničů sluchu:

EN 352-1:2000 (se zabývá požadavky mušlového chrániče sluchu)

EN 352-2:2000 (aplikuje se na zátkové chrániče sluchu)

EN 352-3:2000 (mušlové chrániče sluchu připojené k průmyslovým ochranným přilbám)

EN 352-4 (bezpečnostní požadavky a přidružené postupy zkoušení pro mušlové chrániče sluchu s amplitudově závislým útlumem)

EN 352-5 (mušlové chrániče s aktivním snižováním hluku)

EN 352-6:2003 (mušlové chrániče s elektrickým dorozumívacím zařízením)

EN 352-7 (zátkové chrániče sluchu s hladinou závislostí)

EN 352-8 (mušlové chrániče umožňující poslech zábavních programů prostřednictvím zabudovaných reproduktorů, přenos zvukového signálu je určen k zábavě, nikoliv pro bezpečnostní nebo pracovní účely)

EN 458 (se týká výběru, používání, péče a údržby chráničů sluchu)

EN 13819-1 (fyzikální metody zkoušení)

SNR : xx dB (vážená hodnota útlumu hluku SNR, jedná se o hodnotu, která slouží k porovnávání různých typů chráničů sluchu. Obecně vyšší hodnota SNR znamená vyšší útlum v rozmezí hlučných frekvencí. Neznamená to ovšem, že útlum chrániče je shodný při vysokých, středních i nízkých frekvencích hluku.)

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti