Upravit stránku

Na veškeré námi nabízené produkty se vztahuje prohlášení o shodě, součástí každého balení jsou bezpečnostní listy. Každý výrobek je dále ještě opatřen piktogramy, které určují druh užití a stupeň ochrany.

Zrak je naším nejcennějším a nenahraditelným lidským smyslem. Jeho ochrana při práci nesmí být v žádném případě podceňována, naopak bychom měli vždy správně stanovit v jakých provozech a při jakých výrobních činnostech budeme své ochranné pracovní brýle používat. Možná rizika můžeme rozdělit na:

Mechanická rizika

(broušení, sekání, drcení, létající úlomky, velké třísky, písek, škodlivý prach)

Chemická a biologická rizika

(spršky kyselin, rozpouštědel, alkálií, infikované krve, vzdušné mikroorganismy)

Optická rizika záření

(ultrafialové, infračervené, prudké světlo, laser, sluneční záření, umělé osvětlení, svařování, řezání, pájení)

Tepelná rizika

(jiskry, postříkání horkou kapalinou či kovem, plameny, vysoké teploty, výroba skla, slévárenství)

Elektrická rizika

(zkrat elektrického oblouku)

Všeobecné osvětlení

(zářivka, žárovka, šero)

Speciální aplikace

(kontrola povrchu, opravy, práce s detaily)

 

Jednotlivé evropské normy stanovují materiály, konstrukci, funkční požadavky, zkušební metody a požadavky na značení pro prostředky ochrany zraku.

EN 166: Tato evropská norma se týká všech typů prostředků k ochraně očí používaných proti různým rizikům, s kterými je možné se setkat v průmyslu, laboratořích, vzdělávacích institucích, činnostech ve volném čase, atd., která mohou pravděpodobně poškodit oči nebo vidění, s výjimkou ionizačního záření, rentgenového záření, laserového záření a nízkoteplotního infračerveného (IR) záření vyzařovaného zdroji o nízké teplotě. Požadavky této normy se netýkají prostředků k ochraně očí, na které existují kompletní normy, jako jsou prostředky k ochraně očí proti laserům, protisluneční brýle pro všeobecné použití atd., pokud se neodkazují na tuto normu. Požadavky této normy se vztahují na zorníky pro svařování a příbuzné procesy, ale netýkají se prostředků k ochraně očí a obličeje při svařování a příbuzných procesech, protože požadavky na tyto osobní ochranné prostředky jsou obsaženy v (ČSN) EN 175.

EN 166: Označení garantuje minimální odolnost ochranných brýlí proti každodenním rizikům včetně náhodného upuštění brýlí na zem, stárnutí působením světla, tepla a odolnost proti korozi atd.

EN 169: Osobní prostředky k ochraně očí - filtry pro svařování a podobné technologie.

EN 170: Ochrana proti ultrafialovému záření, požadavky na činitel postupu světla.

EN 172: Protisluneční filtry pro profesionální použití.

EN 1731: Prostředky z pletiva k ochraně očí a obličeje.

EN 175: Prostředky na ochranu očí a obličeje při svařování a podobných postupech.

EN 1836: Protisluneční brýle, protisluneční filtry pro všeobecné použití a filtry k přímému pozorování slunce (pro průmyslové použití platí norma: EN 166, EN 172).

EN 379: Požadavky na ochranné svářečské filtry se spínaným světelným prostupem a ochranné svářečské filtry s dvojím světelným prostupem.
 

Všechny nabízené produkty ochranných pracovních brýlí a štítů musí procházet náročným procesem certifikace (viz výše uvedené ČSN EN), který následně stanoví stálý vysoký standard kvality těchto ochranných pracovních pomůcek.

Důležité je zároveň zvážit také volbu barvy zorníků. Ty jsou nabízeny v různých odstínech a barvách pro snížení expozice UV nebo IR záření, pro zlepšení vidění, proti oslnění nebo dle preference stylu uživatele.
 

Čirý zorník

(čirý polykarbonátový zorník, ochrana proti nárazům a UV záření, použití: mechanická práce, podmínky dobré viditelnosti, EN 166, EN 170)

Vysoce kontrastní zorník

(žlutý PC zorník, ochrana proti nárazům, UV záření a modrému světlu, vylepšený kontrast v podmínkách zhoršeného světla, použití: kontrola povrchu, Woodovo světlo, střelba, mechanická práce, EN 166, EN 170)

(oranžový PC zorník, ochrana proti nárazům, UV záření a modrému světlu, vylepšený kontrast a vyšší ostrost vidění, snižuje únavu očí, použití: kontrola povrchu, konzervování, mechanická práce, EN 166, EN 170)

Svářečský zorník

(PC zorník minimizer 1,7, ochrana proti nárazům, UV záření viditelnému světlu a omezení IR záření, poskytuje ochranu proti UV a IR záření, zachování dobré viditelnosti, pomáhá zlepšit rozlišení barev ve srovnání se zeleným odstínem, použití 1,7= asistent svářeče (prevence popálení jiskrou při svařování), sklářství (napájecí zařízení)

(PC zorník se stupněm zatemnění 1,7;  3,0;  5,0;  7,0;, ochrana proti nárazům, UV záření viditelnému světlu a omezení IR záření, vylepšený kontrast a vyšší ostrost vidění, snižuje únavu očí, použití: svařování, 3,0 = tvrdé pájení, řezání, 5,0 = svařování plynovým hořákem, tvrdé pájení, 7,0 = svařování plynovým hořákem, tvrdé pájení, řezání autogenem)

Zorníky proti slunci

(vnější-vnitřní PC zorníky (I/O, ochrana proti nárazům, UV záření a prudkému světlu, vhodné proti slunci i pro podmínky se slabším světlem, zrcadlový povrch na vnější straně zorníku umožňuje zachovat čirý zorník i při odrazu světla místo jeho absorpce, použití: vysokozdvižný vozík, mechanická práce venku / uvnitř, EN 166, EN 172)

(bronzový PC zorník, ochrana proti nárazům, UV záření, viditelnému a modrému světlu, pro podmínky slunečního a prudkého světla, dobré rozeznávání barev, použití: práce venku, mechanická práce s prudkým světlem, EN 166, EN 172)

(zrcadlově stříbrný, červený a modrý zorník a šedý PC zorník, ochrana proti nárazů, poškrábání, UV záření a prudkému světlu odrážením nebezpečných paprsků, pro podmínky slunečního a prudkého světla, dobré rozeznávání barev, použití: práce venku, mechanická práce s prudkým světlem, rekreační aktivity, cyklistika, aj. EN 166, EN 172)

 

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti